Jak často přebalovat?
JAK ČASTO PŘEBALOVAT?
Toť otázka. Zdali je lepší plenku do maxima nasáknouti nechat či vyměnit po každém počurání.
Každé miminko je pochopitelně jiné a každá rodina má jiný režim. My v Bambooliku bychom naše doporučení pro přebalování shrnuli níže s tím, že tahle pravidla platí pro všechny druhy plenek bez rozdílu.
ZLATÉ PRAVIDLO: PO POKAKÁNÍ PŘEBALTE CO NEJDŘÍVE
Vždycky. Lhostejno, kde se zrovna nacházíte. Lhostejno, jakou plenku zrovna používáte (jednorázovou nebo látkovou). Přebalit lze kdekoliv, v lese na pařezu, v kufru auta, v kočárku na procházce. Nic není nemožné. Vyzkoušeno v praxi.
PROČ JE PŘEBALENÍ PO KAŽDÉM POKAKÁNÍ TAK DŮLEŽITÉ?
Protože stolice na kůži miminka nepatří, může podráždit citlivou dětskou pokožku. U holčiček je pak ještě jeden důvod – stolice se může dostat do míst, kde může způsobit nepříjemnosti. To platí o to více, pokud už vaše malá holčička sama sedí.
PRAKTICKÝ POMOCNÍK PRO PŘEBALOVÁNÍ V TERÉNU
Přebalovací podložka. Ideálně pratelná. Máte díky ní dítě na co položit a je nepromokavá, takže zadrží případné tekuté úniky. A v případě potřísnění jednoduše vyperete. Doporučujeme pořídit si více kousků a jednu čistou mít vždy při sobě, ať jdete kamkoliv.
A JAK JE TO S PŘEBALOVÁNÍM PO „POUHÉM“ ČURÁNÍ?
Většině novorozenců pocit mokra vadí. Takže je dobré zařídit, aby pocit mokra neměli. U jednorázových plenek je pocit sucha “v ceně”, jsou koncipované tak, aby děťátko mokro necítilo. U látkových plenek toho lze dosáhnout také - kouzelné slůvko, které hledáte, se jmenuje Stay-Dry vrstva.
Integrovanou Stay-Dry vrstvu najdete například u našich kapsových plenek DUO, na vkládacích plenkách DUO, na noční kalhotkové plence, případně je možno ji zakoupit samostatně jako separační plenku. Pak má dvojí funkci – navodí pocit sucha, a ještě si díky separační plence usnadníte manipulaci s obsahem plenky.
Kožní reakce (na mokrou pokožku či vlastní moč) je u nemalého procenta miminek celkem běžná. Proto je skvělá právě zmiňovaná Stay-Dry vrstva – odvede vlhko od pokožky a navodí pocit sucha. Opravdu. Když na Stay-Dry vrstvu sáhnete, tak se jeví jako suchá, i když je savá vrstva pod ní lidově řečeno durch.
NÁŠ TIP: Velice doporučujeme nechávat děťátko při přebalování co nejčastěji (pokud to jde) chvíli nahaté. I pět minut se počítá. Provětráte pokožku pod plenkou, miminko si zakope nožičkama, popovídáte si spolu nad přebalovacím pultem. Kromě osvěžujícího závanu pro pokožku je skvělé tohle praktikovat i kvůli zdravému psychomotorickému vývoji – volný pohyb nožiček, neomezovaný žádnou plenkou (jakoukoliv) má rádo každé miminko.
Opět nicméně doporučujeme nahaté miminko podložit nějakou nepromokavou podložkou – nikdy nevíte, co přijde.
NO A JAK ČASTO MÁM TEDY PŘEBALOVAT?
- Bez ohledu na to, jaké používáte pro své dítě plenky, je zdravý přebalovací interval cca 3 hodiny (plus mínus, budíka si nastavovat nemusíte).
- Vychází to zhruba na 6-7 plenek denně, to je taková normální spotřeba na průměrné miminko (u úplných kojenců, cca do 2 měsíců, to může být i více, stolice bývá frekventovanější, často přebalujete víceméně po každém kojení).
- Rádi bychom dodali ještě jednu věc, týkající se jednorázových plenek. Víme, že v reklamě říkají, že plenka vydrží až 12 hodin. To ale rozhodně neznamená, že potřebujete dvě plenky na den – 24 hodin. Výjimkou je noc, pokud už miminko v noci nekaká, k tomu se dostaneme dále. Nedoporučujeme nechat jednorázovou plenku nasáknout „do maxima“. Pojme toho opravdu hodně a to znamená, že plenka zvětší objem (absorpční gel v plence nabobtná). Miminko má pak celkem balík mezi nožičkama, což není vhodné pro volnost pohybu (která je podstatná pro zdravý psychomotorický vývoj). Obzvlášť to vynikne u chodících dětí, které pak mohou vypadat, že mají mezi nožkama malé závaží. Dopřejte svým dětem neomezený pohyb a přebalujte pravidelně (nejpozději po cca 3 hodinách).
JAK NA PŘEBALOVÁNÍ V NOCI?
- Tady se situace malinko liší. My jsme toho názoru, že čím méně manipulace se (skoro) spícím miminkem v noci, tím lépe. Přebalujeme tedy jenom v nouzi nejvyšší, tedy buď ihned po pokakání (zlaté pravidlo platí za všech okolností) anebo tehdy, pokud plenka už opravdu kapacitně nestačí.
- Budeme se opakovat, ale nejlepším přítelem klidného nočního spánku je Stay-Dry vrstva, proto ji také najdete na naší noční plence. Nikdo nechce, aby se vám miminko budilo v noci jenom proto, že cítí mokro.
- Dobrá zpráva je, že většina dětí přestane v noci kakat, jakmile se jim trochu ustálí režim a vyvine trávení. Bývá to obvykle ve 2-3 měsících, což je ideální čas na to, vyzkoušet noční plenku – má kapsu, do které si přidáte savé vrstvy podle toho, jak zrovna potřebujete, jak vám děťátko postupně roste. Garantujeme, že tahle plenka (s přidanými savými vrstvami) vám bude stačit až do konce plenkového období. Dobrou noc!
- Na fungování noční plenky se můžete podívat na tomto videu:
Zodpověděli jsme vaše dotazy? Nebo byste se rádi zeptali ještě na něco? Dejte nám vědět na našich sociálních sítích, Facebooku či Instagramu. Taky nám můžete zavolat na naši hotline. Jsme tu pro vás!