Mýty o látkových plenách
„Ale s látkovýma plenkama je strašně práce! To musíš vyvařovat, žehlit, máchat…. No fuj, proč bys to dělala?“
Pojďme vymýtit pár mýtů! Látkové plenky totiž zdaleka nejsou tak náročné na používání, jak si stále ještě mnozí myslí.
Ta „strašná práce“
Pro začátek si vyjmenujme věci, které s látkovými plenkami přestanete dělat.
- Nebudete jako ostříž hlídat slevové akce.
- Nebudete jezdit po supermarketech a tahat balíky jednorázových plen.
- Nebudete sedět doma a půl dne čekat na kurýra.
- Nebudete čekat doma na doručení balíků plen celý den, abyste pak večer vytáhli ze schránky lísteček, že jste doma vůbec nebyli (to je taková lahůdka České Pošty ;-).
- Nebudete vynášet smrdutý pytel do popelnice každý den.
Co naopak budete dělat?
- Obden budete dávat pleny do pračky.
- Obden budete dávat pleny do sušičky nebo je věšet na sušák.
- Obden budete plenky vyndávat ze sušičky nebo sundávat ze sušáku.
Pořád vám to zní jako „strašná práce?“ Moderní látkové plenky není třeba vyvařovat, předem máchat nebo žehlit, jako tomu bylo dříve. Prostě je dáte do pračky a hotovo.
Fuj, bobek!
No ano, s bobkem se setkáte.
Jenže! Setkáte se ním bez ohledu na to, jaký typ plen si zvolíte.
Protože ani z jednorázové plenky ten bobek zázračně nezmizí. Představte si :) A taky (nyní se omlouváme za možná přílišnou názornost, ale někdo vám to říct musí): ten bobek nebude jenom na plence. On bude i na miminku. A miminko nemůžete zabalit do úhledného balíčku a dát do koše. To by vás přišli navštívit takoví pánové v uniformách.
K miminkům holt manipulace s bobkem (a jinými rozličnými tělesnými tekutinami) patří. Volbou jednorázových plenek se tomu nevyhnete. Ale nebojte, bude to vaše miminko, budete to dělat s láskou! Fakt :)
A nyní dobrá zpráva pro ty, kdož si zvolí látkové plenky: Látka to jistí! Proč?
- V látkovce máte několikero jištění proti tzv. kojeneckému průstřelu.
- U našich svrchních kalhotek to jistí dvojí (!) gumičky kolem nožiček a pružné lemování vzadu na zádíčkách. Díky tomu plenka snáze udrží obsah uvnitř.
- Jednorázové plenky tak propracovaný střih nemají a je tedy zcela běžné, že poté, co se miminko vykaká, ho musíte jít osprchovat :) Ze zkušenosti své i z četných zkušeností našich zákazníků víme, že s látkovými plenkami se toto tak často neděje. Nebudeme vám tvrdit, že se to neděje vůbec, kojenecký průstřel je fenomén, který si nevybírá a jednou za čas navštíví každého. Potom je třeba se zhluboka nadechnout a říct si, že to je vlastně dobře, protože to znamená, že máte zdravé a prospívající miminko :)
- A ještě jedna věc vám s bobkem pomůže: separační plenka. Skvělá vychytávka, kterou položíte na plenku a po použití ji vyhodíte i s obsahem. Ta největší část „špinavé práce“ tím pádem odpadne. Doslova. Odpadne do koše.
V tom se zapaří, ne? Bude mu určitě hrozné horko, když má na sobě tolik vrstev látky!
Demonstrujeme vám to takto: Vy byste chtěli nosit igelitové spodní prádlo? My tedy spíše jakoby ne.
V látkových plenkách bude miminku větší teplo, než kdyby bylo nahaté. Ale pořád to bude příjemnější, než jednorázová plenka z převážně umělých materiálů (čti: z plastu). Je to zhruba takový rozdíl, jako byste se vydali na vysokohorský výšlap v pláštěnce (aka jednorázové plence) nebo v moderní membránové bundě. Ten příměr je naprosto adekvátní: svrchní nepromokavá vrstva látkových plen je tvořena materiálem membránového typu, který je o hodně prodyšnější než většina jednorázových plen. Tím se u dětí snižuje riziko vzniku opruzenin a infekcí močových cest.
Takže odpověď na otázku, položenou v podnadpisu, je takováto: Může se stát, že když je teplo, tak miminku v plence teplo bude. Rozhodně ale ne větší, než v jednorázové pleně!
Látkovky dělají obří zadek! Omezuje ho to v pohybu, dívej, jak se nehýbe!
Tak toho se bát nemusíte vůbec. Na vlastní oči jsme viděli děti, které byly opravdu aktivní bez ohledu na plenkový balík na zadečku, naposledy nám takto pózoval pérováním na všech čtyřech chlapeček, který ještě ani neměl půl roku. Asi nebožátko nečetl příručky o psychomotorickém vývoji a nebyl tak poučen, že toto by ještě rozhodně neměl dělat.
Také ale osobně známe chlapečka, který se ještě v osmi měsících ani nepřetáčel ze zad na bříško a to byl celou dobu na jednorázu.
Jsou prostě aktivnější děti a méně aktivnější děti, pleny v tom hrají celkem nevýznamnou roli.
A jako bonus – látkové plenky podporují zdravý vývoj kyčlí.
To má být jako ekologické, jo? Vždyť té vody, co se spotřebuje na praní plen!
Ano, spotřeba vody s používáním látkových plen stoupne. Ale to, že voda po praní odteče do odpadu, neznamená, že je nenávratně pryč, spotřebována jednou provždy, nevrátí se, nevrátí se, tak je to.
Voda je obnovitelný zdroj a poté, co ji použijeme, ji lze do systému vrátit. Je dobré ji tam vracet nejedovatou, čemuž můžete snadno pomoct, pokud budete používat ekologicky šetrné odbouratelné prací prostředky.
Oproti „hříchu častého praní“ pak postavme tunu těžko rozložitelného odpadu, kterou vytvoří jedno dítě na jednorázových plenách. Krom toho ekologická stopa při výrobě (a následné dopravě) jednorázových plenek je ve srovnání s látkovými plenkami obrovská (suroviny na výrobu buničiny, spotřeba energií, emise při dopravě a mnoho dalších lahůdek).
To musíš na mimčo nějak motat, ne? Vypadá to děsně složitě!
Může to tak vypadat a ano, může to být složitější než zabalit miminko do jednorázu. Záleží, jakou látkovou plenku si vyberete. Nejjednodušší jsou kapsové AIO plenky (All-In-One, vše v jednom), které přebalíte úplně stejně snadno jako plenky jednorázové, ale ani AI2 (All In Two) systém není nijak zvlášť složitý. Odměnou za něj vám bude mnohem lepší těsnění plenky, které oceníte zejména v období řídké kojenecké stolice, ale o tom už jsme si pohovořili výše :)
Jediné, co opravdu je „složité“ na látkových plenách, co i my uznáváme jako složité a jsme si tohoto nedostatku vědomi, je širokánská nabídka různých typů, modelů a druhů látkových plen. Nemluvě o barvách, dezénech, střizích či názvosloví, které se může lišit značku od značky.
Nezkušenému uživateli z toho ze začátku může jít hlava kolem. Natočili jsme proto na toto téma video, takže patříte-li k uživatelům s „kolemjdoucí“ hlavou, zde máte od nás předžvýkáno:
To jako přebaluješ pokaždý, když se počurá?!
Ne nutně. Se Stay Dry vrstvou jste v suchu, tedy minimálně pocitově. O co jde?
Stay Dry vrstva je moderní typ materiálu, který odvádí vlhkost od pokožky a navozuje komfortní pocit sucha i v počurané plence. Což je super na delší přebalovací interval, pro novorozence, pro větší miminko na spánek nebo delší cestu autem.
V životě každého dítěte ale přijde chvíle, kdy budete chtít, aby miminko vědělo o tom, že se počuralo. A aby mu to nebylo příjemné. Aby to bylo mokré. A aby studilo. Chápeme se, proč se tyto nelibé pocity mohou hodit, že ano :)
Pak jednoduše odstraníte Stay Dry vrstvu a dějí se věci :)
Látkový plínky jsou ale šíleně drahý.
Ale kdeže. Je to přesně naopak, s látkovými plenkami ušetříte. U látkových plenek je pouze vyšší vstupní investice. Finanční porovnání vypadá takto:
Je to nějaký moc alternativní.
Jakože látkové plenky jsou jenom pro biomatky, jo? Tak teď jsme se skoro urazili :) Ekologicky smýšlejících spotřebitelů přibývá a každý rok se rodí noví! A platí, že co se v mládí naučíš….. ;-)