Noční přebalování - jak přebalovat miminko v noci?

Jaké pleny na noc zvolit, aby děti klidně spaly? | Bamboolik

ÚVOD DO PROBLEMATIKY NOČNÍHO PŘEBALOVÁNÍ  

Ať už proboha spí celou noc! – Aneb sen každého novopečeného rodiče. 

A kdy ti začal/a spát celou noc? – Aneb vaše zvídavé dotazy na zkušenější rodiče. 

A už spí celou noc? – Aneb dotěrné dotazy okolí. 

Na nic z toho nemáme univerzální odpověď. Tenhle fenomén je natolik různorodý, že návod na „spánek miminek celou noc“ rozhodně neexistuje.  

Nicméně se jistě shodneme na tom, že spánek přes celou noc všichni chceme. Neexistuje rodič, který by se nechal dobrovolně vytrhovat ze spánku několikrát za noc po mnoho let. 

Spánek miminek v látkových plenách může být klidný | Bamboolik

Nemůžeme nijak ovlivnit ani předurčit intervaly, v  jakých se vaše děťátko bude budit na kojení (nebo i z  jiných důvodů). Můžeme ale odhadnout (vycházíme z  našich zkušeností), že jakmile se vašemu drobečkovi dovyvine trávení, přestane nejspíš v  noci kakat. Obvykle to bývá kolem 2.-3. měsíce věku. 

Proč o tom mluvíme? Protože ze začátku budete muset v  noci miminko přebalovat téměř po každém kojení, novorozenci kakají sice v  malých dávkách, ale zato velmi často. A vzhledem k  základnímu pravidlu pro zdravé přebalování – po pokakání přebalit vždy co nejdříve – je tím pádem zapotřebí přebalovat i v  noci. (O základních pravidlech pro zdravé přebalování jsme psali v  našem článku Jak často přebalovat).  

KDY NOČNÍ PŘEBALOVÁNÍ SKONČÍ? 

Jakmile váš poklad v  noci kakat přestane, odpadá důvod k  nočnímu přebalování. Tedy můžete samozřejmě v  noci přebalovat dál. Ale důvod, proč to nedělat, je celkem nasnadě: V  době, kdy se miminkům dovyvine trávení, už mají většinou stabilnější režim a v  noci chtějí především spinkat. Na kojení se většina dětí v  takto útlém věku ještě budí (a je to v pořádku!), po nakojení ale ideálně ihned pokračují ve spánku. Zájem dětí a zájem rodiče se v  těchto případech obvykle 100% shoduje, rodič chce taky pokračovat ve spánku :) Manipulace s  miminkem během přebalování, i když se budete snažit být co nejněžnější, vaše děťátko vždy probere více, než by bylo potřeba k  prostému nakojení (to kojenci s  přehledem dávají i v  hlubokém spánku). Proto tedy doporučujeme se během noci vyhnout jakékoliv manipulaci s  děťátkem nad rámec samotného kojení.  

Přebalování v noci nemusí být noční můra | Bamboolik

Další aspekt, který je potřeba při přebalení na noc vzít v  potaz, je, jak vaše dítě zvládá pobyt v  mokré plence (tuto otázku si musí zodpovědět uživatelé látkových plen). Většina kojenců mokro v  plence celkem upřímně nesnáší, tak je dobré jim ho nedopřávat, zejména v  noci, kdy by je tahle nesnášenlivost mohla zbytečně budit. Kromě toho pro pokožku zadečku není pobyt v  mokré plence po celou noc úplně ideální.  

JAK TEDY PŘEBALOVÁNÍ NA NOC VYŘEŠIT? 

Potřebujete plínku, která pobere veškeré močové úniky vašeho děťátka za celou noc. Tedy něco hodně savého.  

U jednorázové pleny řeší rodiče vyšší savost plenky většinou tak, že sáhnou po plence o jednu velikost větší, než jakou dítě nosí přes den. Nicméně zatímco přes den kůže děťátka pod plenkou pravidelně větrá při přebalování, v noci je kůže pod nepříliš prodyšnou jednorázovou plenkou schovaná po mnoho hodin, což může dětem s citlivější pokožkou způsobit zapařený zadeček.  

S  látkovými plenkami jim zapaření nehrozí (funkční moderní materiály jsou mnohem prodyšnější, než jednorázové plenky), nicméně zase se zde musíte vypořádat s pocitem mokra. Proto je nejlepším přítelem vašeho spánku Stay Dry vrstva. Udrží zadeček vašeho miminka pěkně v  suchu i v  hodně počurané plence. Stay Dry vrstva bude na omak vždy suchá, i když plenka pod ní bude lidově řečeno durch. Navíc odvede vlhkost od zadečku, takže nehrozí podráždění pokožky z důvodu dlouhodobého vystavení vlhku. 

Noční plenky a přebalovací systém AI2 | Bamboolik

KDE STAY DRY VRSTVU NAJDETE?  

My bychom vám nejvíce doporučili vyzkoušet naši noční kalhotkovou plenku. Ta v  sobě má Stay Dry vrstvu integrovanou jako kontaktní vrstvu. Noční kalhotkovou plenku zakoupíte se savou vkládacé plenkou v podobě biobavlněného prefoldudíky kterému má celá plena opravdu velké kapacitní možnosti - pobere naprosto všechno a stačí i těm nejučuranějším dětem). Noční kalhotková plenka je vyrobena z  z certifikované biobavlny evropského původu.

Rozdíly mezi kalhotovými plenkami | Bamboolik

Kapsová plenka – nejuniverzálnější plenka, kterou šijeme. Sedí od narození po nočník, taky má kapsu (do které v  případě potřeby přidáte savé vrstvy) a Stay Dry vrstvu má v  sobě rovněž integrovanou. Jen ji nenajdete na kapse, ale na vkládací plence. U kapsové plenky si totiž můžete zvolit, zda chcete, aby vaše dítě cítilo vlhko v  plence (třeba proto, že ho chcete naučit na nočníček a plenku používáte spíše přes den) – v  takovém případě zastrčíte základní vkládací plenku do kapsy (ta je ušita z  bambusového froté). Chcete-li naopak dítěti dopřát pocit sucha, položíte základní vkládačku na kapsu kapsové plenky a voilá – pocit sucha se dostaví. S hrdostí říkáme, že naše kapsová plenka je jediná plenka typu AIO, kterou lze díky dvojitému lemování okolo nožiček používat i v noci. 

Kapsovou plenu můžete využít místo noční plenky | Bamboolik

SEPARAČNÍ PLENKY STAY-DRY

  • Stay Dry vrstvu máme k  dostání i samostatně! Pokud třeba používáte naše biobavlněné plenky, může se vám na noční přebalení hodit tento produkt – tenký obdélníček ze Stay Dry materiálu – separační plenky Stay-Dry.Kromě pocitu sucha pro vaše miminko vám tato vychytávka navíc usnadní manipulaci s  obsahem plenky. 

Flísový povrch - pocit sucha a dlouhý spánek miminek | Bamboolik

Stay Dry vrstvu naleznete samozřejmě i na vkládacích plenkách do našeho AI2 DUO plenkového systému, vždy na jedné straně. A může se stát, že hlavně ze začátku vám na noc bude úplně stačit klasické AI2 přebalení třeba jenom s  přidanou krátkou vkládací plenkou (oproti tomu, co běžně používáte při denním přebalení).  

Přebalování v noci do kapsové pleny | Bamboolik

ZÁVĚREM 

Nebojte. Vydržte. Jednou vaše dítě začne spát celou noc. Potká to (nakonec) každého. 

Máte ještě nějaké otázky, co vás pálí? Dejte nám vědět. Jsme tu pro vás na naší hotline, v  chatboxu u nás na webu nebo na sociálních sítích.