10 mýtů o kojení, kterými se neřídit

10 mýtů o kojení, kterými se neřídit - Bamboolik

Kojení v prvních 24 hodinách: 10 mýtů, kterými se neřídit

Prvních 24 hodin po narození je zásadních pro vytvoření pozitivního vztahu miminka ke kojení. Aby byl váš začátek kojení co nejhladší, představíme vám teď 10 nejběžnějších mýtů, kterými není radno se v prvních 24 hodinách řídit.

Mýtus č. 1: Miminko je po porodu unavené, tudíž bychom ho neměli budit na kojení.

Skutečnost: Je mnohem lepší dopřát miminku co nejvíce kontaktu kůže na kůži, abyste se s ním sblížila. Začněte s kojením hned po narození. Ideální je s novorozeňátkem společně odpočívat.

Mýtus č. 2: Novorozeně v prvních 24 hodinách nepotřebuje jíst, takže ho můžete nechat spát.

Skutečnost: Po 24 hodinách bez jídla může být miminko ještě ospalejší, nevrlé a/nebo mít potíže s přisátím. Pokud je miminko ospalé, probuďte ho a mějte ho blízko u sebe, aby se mohlo případně kojit. Kojení 8–10krát v prvních 24 hodinách snižuje riziko novorozenecké žloutenky.

Mýtus č. 3: V prvních dnech nemáte žádné mléko, takže je třeba dítě přikrmovat.

Skutečnost: Žaludek miminka má velikost asi jako skleněnka a malé množství mleziva, které od vás dostává, je úplně normální. Klíčem je mít miminko nablízku a často kojit, minimálně 8–13krát denně.

Mýtus č. 4: Dejte miminku dudlík, aby se uklidnilo.

Skutečnost: Používání dudlíku může narušit kojení a vaši zásobu mléka. Můžete přehlédnout některé signály, že chce miminko nakrmit. Cucání dudlíku může utišit (hladové) miminko a způsobit tzv. zmatení dudlíkem.

Mýtus č. 5: Miminko bychom měli nejdřív přebalit a až pak kojit.

Skutečnost: Kojení by mělo mít vždy přednost. Miminko můžete přebalit např. před tím, než mu nabídnete druhý prs, po kojení atd. Před kojením byste měli miminko přebalit jenom v případě, že je ospalé nebo se těžko probouzí.

Mýtus č. 6: Miminko by se mělo kojit každé tři hodiny po dobu 15 minut z jednoho prsu.

Skutečnost: Nikdy kojení neomezujte. Místo koukání na hodiny pozorujte miminko a reagujte na jeho signály. Méně kojení znamená méně mléka, což vede k pomalejšímu nabírání váhy, ne naopak.

Mýtus č. 7: Příliš časté kojení může způsobit bolest bradavek.

Skutečnost: Neexistuje nic jako příliš časté kojení. Příčinou bolavých bradavek je nejčastěji nesprávné přisátí. Zajistěte si pohodlí, upravte si polohu dítěte a vyhledejte odbornou pomoc s kojením, je-li to třeba.

Mýtus č. 8: (Příliš) časté kojení je pro novorozeně únavné.

Skutečnost: Zdraví donošení kojenci jsou na časté kojení nastaveni, nejen kvůli jejich malým žaludkům, ale také proto, že potřebují pocit blízkosti a bezpečí. Kojenecké mléko je rovněž lehce stravitelné.

Mýtus č. 9: Zvažte miminko, abyste zjistili, kolik mléka vypilo.

Skutečnost: Tento způsob není spolehlivý a může rodiče falešně uklidnit, nebo naopak zneklidnit, což vede k velké úzkosti. Místo toho sledujte, jestli dítě z prsu pije nebo ne (poznáte to podle pauzy v bradě), počítejte pokakané pleny a monitorujte váhu.

Mýtus č. 10: Odsávejte, abyste zjistili, kolik mléka máte.

Skutečnost: Toto nefunguje. Odsávačky nejsou příliš účinné a často se při odsávání mléko ani nespustí, natož aby ukázaly, kolik mléka tam je. Prsa nejsou nikdy prázdná.

 

 

Nyní, když jste si vědomi nástrah, kterým je dobré se vyhnout, sdílejte tyto rady s ostatními novopečenými a budoucími maminkami a dodejte jim tak sílu na jejich cestě kojením.

 

Zajímají vás další tipy na péči o vaše miminko? Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci Growing od neziskové ogranizace Aperio. Je k dispozici pro Android i iOS.