Jak prát plenky? Poradíme vám, jakých chyb se vyvarovat, aby vám plenky posloužily i na několik dětí. Pojďme si projít nejčastější chyby, které rodiče při praní plen dělají.
1. Skladování namokro
Přežitek z dob minulých, časů našich babiček, kdy se pleny zásadně skladovaly v kbelíku s vodou. Moderním látkovým plenkám to ale dobře nedělá. Ve vodě, která má pokojovou teplotu, se moc rády množí bakterie. Látkové pleny skladujte nasucho: odstraňte z plenek zbytky stolice, vlhkou plenku poté dejte do nádoby, určené ke skladování plenek.
TIP: Pokud si chcete zjednodušit manipulaci s plenkami, můžete kbelík, ve kterém plenky skladujete, vyložit velkým pracím pytlem – obsah kbelíku pak můžete hodit do pračky celý i s pracím pytlem a nemusíte na špinavé plenky vůbec sahat. Stačí nechat prací pytel během praní otevřený (nezatahujte ho), plenky z něj vypadnou a díky tomu se dostatečně vyperou. |
2. Přeplněná pračka
Když budete plenky do pračky cpát hrubou silou, pořádně se během praní nepromáchají. Výrobci praček doporučují hmotnost prádla, která se do pračky vejde, a dobře vědí, proč to dělají. Respektujte jejich doporučení. Když se pleny nevyperou pořádně, hrozí, že miminku podráždí pokožku (nejčastěji způsobí vyrážku).
3. V pračce není dost vody
Tohle je častý problém, který vzniká jako důsledek předchozí chyby (moc plenek v pračce), nebo se to stává v u některých ekologických pracích programů, které šetří vodu. Problém je tentýž jako u bodu č. 2: pleny se nevyperou pořádně. Nebo se pořádně nevymáchají a zůstanou v nich stopy pracího prostředku. Takové plenky mohou dětskou pokožku také podráždit.
Jak zjistíte, že máte v pračce málo vody? U pračky s předním plněním se do ní během praní podívejte. Pokud vidíte cákat vodu, je všechno v pořádku. Jestli ale vidíte jenom pleny obalené pěnou, doporučujeme vodu přidat. Stejně tak vodu přidejte, jestliže do pračky nevidíte a plenky vám po vyprání přijdou hodně tvrdé až zatuhlé a je z nich velmi intenzivně cítit prášek. Většina praček má tlačítko ‚‚přidat vodu‘‘ – pokud ne, prostě vodu do pračky přilijte.
4. Praní později než třetí den
Plenky perte nejpozději každý třetí den. Déle plenky špinavé nenechávejte. Bakteriální večírek v nich se pak rozjede tak, že bude těžké ho zastavit. Věřte nám, už jsme viděli plenky, které bakterie doslova spořádaly.
5. Nízká teplota vody v pračce
Na 60°C práti budeš. Tohoto přikázání se držte. Moderní látkové plenky není potřeba vyvařovat, ale 60°C je teplota, která spolehlivě ničí i bakterie E. coli, které žijí ve střevech.
TIP: Vyhněte se obloukem plenkám, které výrobce doporučuje prát maximálně na 40°C. Znamená to, že materiál takových plenek není dostatečně kvalitní, aby ustál časté praní na 60°C. To je přitom potřeba, jinak si zaděláváte na rozmanité kožní problémy. |
6. Příliš pracího prostředku
Víc prášku neznamená víc vyprané! Znamená to spíš špatně vymáchané plenky, které citlivé dětské pokožce rozhodně nesvědčí. Držte se dávkování na pracím prostředku, které uvádí výrobce. To je naprosto dostatečné.
7. Sušení PULových plenkových kalhotek v sušičce nebo na topení
PUL je nepromokavá část plenky, šustivý materiál, který najdete na svrchních plenkových kalhotkách nebo na kapsových plenkách. Plenkové kalhotky z PULu nepatří do sušičky ani na jakýkoliv přímý zdroj tepla (nejčastěji na topení, ale pozor si dejte i na silné letní slunce). Zkracujete tím životnost nepromokavého materiálu a plenky vám mohou začít protékat. Plenkové kalhotky s PULem sušte volně na sušáku nebo venku ve stínu.
8. Použití pracího prášku na bázi mýdla nebo aviváže
Mýdlo ani aviváž na plenky nepatří, ucpávají je, zanáší a plenky pak přestanou být savé. Tento problém poznáte tak, že plenky začnou protékat v okrajích (nejčastěji kolem nožiček), ale když miminku plenku sundáte, je savá část plenky jenom lehce vlhká.
Speciální výjimku z obecného zákazu mýdla si nicméně zaslouží žlučové mýdlo – to je skvělé na skvrny a jeho používání můžeme směle doporučit (kromě použití na flísové části plen).
TIP: Plenky nežádoucích usazenin zbavíte lázní z kyseliny citronové nebo perkarbonátu sodného. Jak na ni, popisujeme v tomto velmi podrobném článku o praní látkových plen. Najdete v něm také tipy od našich zákazníků na téma v čem prát látkové pleny. |