Bolí vaše miminko bříško tak, že neustále pláče? Přečtěte si, co stojí za kojeneckou kolikou a jak jí předejít.
Jak poznáte dětskou koliku?
Kolika může za všechno! Často se totiž setkáte s odpovědí ‚‚to je určitě kolika‘‘ v reakci na jakýkoliv dětský pláč. Tak to úplně být nemusí, protože novorozená miminka umí reagovat jedině tak, že pláčou. O tom, proč miminka pláčou, si můžete přečíst tady.
Skutečná kolika se obvykle vyskytuje u miminek mladších než tři měsíce a rozhodně jde o víc než jen občasný pláč. Kojenecká kolika zahrnuje jeden nebo více těchto příznaků:
- Pláč trvá hodinu nebo i déle a miminko nedokáže nic utěšit.
- Návalové kojení (miminko se chce kojit velmi často a krátce po sobě, při odejmutí prsu hned pláče).
- Zdá se, že miminko trápí nadýmání (hodně říhá nebo ho trápí tzv. prdíky).
- Miminko často zčervená, jako by se mu chtělo kakat, ale nejde mu to.
- Miminko přitahuje kolena k hrudníku. Nebo se o to snaží – záleží, jak je pohybově vyvinuté.
Typická novorozenecká kolika obvykle začíná v průběhu odpoledne nebo navečer, kdy má miminko plné bříško, navíc je unavené, stejně jako vy sami. O to je to náročnější. Kolika obvykle přetrvává několik týdnů a postupně se zlepšuje, jak miminko roste (a zdokonaluje se mu trávení). Koliky obvykle vymizí okolo tří měsíců věku.
Co pomáhá na dětskou koliku?
Poloha přirozená pro vyprazdňování
Během záchvatu koliky můžete miminko utěšovat, nabízet mu prso, najít polohy, které mu pomáhají cítit se lépe. Většinou je to jiná poloha než vleže na zádech – zkuste třeba šátkování nebo držte miminko v tzv. klubíčku, kde vyvinete mírný (ale stále přirozený) tlak na bříško. Protože – zkuste si představit, že se vy snažíte vyprázdnit vleže na zádech. Asi to půjde výrazně hůř než v podřepu, že? Když si k tomu přidáte ještě nedostatečně vyvinuté břišní svaly, je jasné, že poloha vleže na zádech dětskou koliku rozhodně nezlepší.
S vyprazdňováním může miminku pomoci také takzvaná bezplenková metoda. Přečíst si o ní můžete třeba tady.
Zpomalit tok mateřského mléka
V některých případech trpí miminka kolikou proto, že se mateřské mléko spouští velmi rychle a prudce. Miminko ho pak nestíhá pít a polyká během kojení hodně vzduchu, který pak v nezralém trávicím systému nadělá pěknou paseku. Mezi příznaky přílišného spouštění mléka patří dávení dítěte, kašel nebo dušení při kojení, tahání za prs, sevření bradavky, nepříjemné pocity u prsu, tendence hodně plivat nebo pěnivé či výbušné kakání.
V těchto případech vám může pomoci, když budete:
- Kojit častěji (ještě než máte úplně plná prsa).
- Kojit, když je miminko ospalé – saje pak jemněji.
- Kojit v takové pozici, aby tělo miminka bylo co nejvíc vzpřímené (aby mu gravitace pomohla proud mléka lépe zvládnout).
- Kojit tak, aby mělo dítě hlavu nad úrovní prsu (zde opět pomůže gravitace).
- Když vidíte, že dítě s proudem mléka bojuje, dejte ho od prsu, nechte mléko odtékat do ručníku nebo do savých kojicích vložek do podprsenky. Přiložte miminko zpět k prsu, jakmile proud mléka zeslábne.
Miminko se s tokem mléka naučí pracovat během pár dní až týdnů.
Někdy ale žádné dobré rady nestačí a odpolední a podvečerní záchvaty pláče se pravidelně dostavují. Potom možná to nejlepší, co můžete udělat, je pořádně si během dne odpočinout, abyste večer měli dostatek energie se miminku věnovat. Vydržte. Pomine to.
Kam dál?
Přečtěte si třeba, jak správně vybrat novozenecké plenky. Látkové plenky vám můžou pomoci více vnímat vylučování miminka a předejít tak nepříjemným bolestem bříška.