Fyzická i psychická opora během nejdůležitějších okamžiků života žen. Rozhovor s Janou Mrkvičkovou o tom, jak pomáhá dula u porodu
Váš hlas ve chvíli, kdy nemáte sílu vlastní hlas použít. Prostředník mezi vámi a zdravotníky. Tak by se daly charakterizovat služby duly. Dula Jana Mrkvičková krom nich nabízí ještě mnohem víc – je dlouholetou látkovou poradkyní Bambooliku, majitelkou e-shopu plenecky.cz, i laktační poradkyní. Přečtěte si, jaké služby si u ní můžete objednat.
Jani, jak dlouho jste porodní dulou?
Jsou to skoro čtyři roky, co jsem nastoupila do ročního kurzu pro poporodní duly u České asociace dul. To jsem měla dvě malé děti a čekala třetí, takže doprovázet ženy přímo u porodu pro mě nebylo reálné. Až když nejmladší syn trochu odrostl, to bylo před dvěma lety, jsem naskočila do kurzu porodních dul.
Co jste dělala předtím, než jste se stala dulou?
Vystudovala jsem mediální komunikaci a mezi bakalářem a magistrem jsem žila nějakou dobu v Austrálii. Díky tomu se mi po návratu domů otevřela možnost pracovat v cestovním ruchu – nejprve ve studentské agentuře a potom pro leteckou společnost Cathay Pacific. Bylo to skvělé období cestování, ale všední dny obnášely klasickou kancelářskou práci od osmi do pěti, od pondělí do pátku. Věděla jsem, že až jednou budu mít děti, tak si to chci v životě zařídit jinak. Během svých vlastních těhotenství, tří porodů a šestinedělí jsem nasbírala spoustu zkušeností, které mě lákalo předávat dál. Když měl nejstarší syn rok, stala jsem se látkovou poradkyní - od té doby radím maminkám, jak používat látkové plenky. Později jsem k této práci přidala i laktační poradenství a nakonec se stala dulou.
Co vás na práci duly přitahovalo nejvíc?
Vždycky jsem chtěla dělat práci, která má smysl, a ve které za sebou něco důležitého zanechám. A co může být důležitějšího, než to, jak prožijete porod svého dítěte a jak ho prožije miminko samotné? Po porodu navíc následuje náročné období šestinedělí, ve kterém ženy potřebují zvlášť opečovávat, protože z něho čerpají ještě dlouhou dobu. Také často potřebují pomoci s kojením – mimochodem velice citlivé téma, které jsem si i já, jako máma, dlouho zpracovávala. Když to zjednoduším, chtěla jsem vlastně podporovat ženy v tom rozjitřeném období raného mateřství tak, aby z něho vyšly posílené a sebevědomé, ne vyřízené a nešťastné.
To jste řekla moc hezky. Spousta žen právě skončí mateřskou ‚‚dovolenou‘‘ dost vyčerpaně. Je super, když se to povede otočit.
Přesně tak, já si moc vážím toho, když mi žena dá takovou míru důvěry, abych jí mohla stát po boku v nejdůležitějších okamžicích jejího života. Když mám tu čest být přítomná u zrození miminka, u počátku celé rodiny, to je prostě krásný pocit.
To věřím! Je to to, co Vás na práci duly nejvíc baví?
Určitě! A k tomu je to celkem dobrodružství. Vlastně nikdy nevíte, co vás čeká, jaký bude příští den, hodina, minuta. Je to často docela náročné a moje profese vyžaduje velkou flexibilitu celé naší rodiny. Ale zase se nepotýkáme se stereotypem.
Vaše práce musí být úplný kolotoč emocí. Máte nějaký zážitek, který byste označila za ‚‚top‘‘?
Vybavuji si jeden náročný doprovod s krásným koncem, hned ze začátku mého doprovázení. Šlo o tzv. VBAC, tedy vaginální porod po předchozím císařském řezu. Náročný byl proto, že byl velmi dlouhý a napínavý. Přijeli jsme s klienty do porodnice kolem druhé ráno a ještě v šest večer toho dne se pořád nic moc nedělo, porod se posouval jen velmi zvolna a lékař už chtěl pomalu začít s vyvoláváním. Byli jsme na porodním sále už asi 20 hodin, všichni strašně unavení a medicínsky vedený porod klepal na dveře. V tu chvíli se najednou žena naplno odevzdala porodnímu procesu, nechala to plynout a během další hodiny porodila intuitivně sama, bez urychlovacích prostředků. To bylo velmi silné. Pamatuji si, jak mi tam tenkrát kamarádka nesla večeři a kartáček na zuby, abych vydržela.
Kdybych se chtěla stát Vaší klientkou, co můžu očekávat? Co všechno Vaše služby obnáší?
Když se s klientkou společně chystáme k porodu, je dobré se nejdřív společně seznámit, naladit se na sebe tak, aby se nám pak při porodu dobře komunikovalo. To platí také o případném dalším doprovodu ženy, který se bude porodu účastnit. Proto si obvykle domlouváme minimálně tři setkání, kdy se na porod společně připravujeme. Během schůzek se ženou vyladíme její porodní přání a podle nich i místo porodu. Povídáme si o tom, jak porod funguje a probíhá, řešíme výzvy těhotenství a připravujeme se i na kojení a šestinedělí. Dva týdny před porodem začínám ženě držet pohotovost k porodu, která trvá až do porodu samotného. Během porodu zůstávám stále se ženou, starám se o příjemnou atmosféru, pomáhám fyzicky -– s polohováním, uvolněním a úlevou od bolesti a podporuji i psychicky. Snažím se na klientku naladit a dělat to, co právě potřebuje, to je vždycky velmi individuální. Ráda využívám možnosti aromaterapie, muzikoterapie, masáží olejem i šátkem rebozo a ženské bylinné napářky. Po porodu pak se ženou zůstávám, jak je potřeba, a několik dní poté ji navštívím znovu buď v porodnici, nebo doma.
Kdybych byla klientka na vážkách. Co byste mi předestřela jako hlavní argument, proč si objednat služby duly?
Dula je průvodkyně, která vám pomůže najít tu nejsnazší cestu při zdolávání vysoké hory raného mateřství. Je tu stále pro vás, když máte pochybnosti, můžete se na ni obrátit a nejste v tom sama. V těžkých chvílích vám dodá sebedůvěru a je s vámi, ať už se porod vyvine jakkoliv. A máme to podloženo daty – porody s dulou mají statisticky lepší porodní výsledky. Můžete si to snadno ověřit, tady: https://www.duly.cz/nase-vysledky/
Jak vás vnímá zdravotnický personál? Dokážu si představit, že leckde budou ještě mít pocit, že jste tam navíc. Nebo že jim do toho budete ‚‚kecat‘‘.
Chodím nejčastěji do porodnic, kde mě zdravotníci vnímají pozitivně, nebo v horším případě neutrálně. Porodní asistentky obvykle oceňují přínos mé kontinuální péče o ženu. Ony se většinou starají o několik rodiček současně a vědí, že když jsem tam já, tak mají o starost méně. Máme to nastavené tak, že kdyby se něco dělo, tak si zazvoníme – to nám s klienty poskytuje soukromí. V závěru porodu většinou spolupracujeme a snažíme se ženě zajistit ten nejhladší možný průběh porodu a co nejpříjemnější zážitek. Samozřejmě ne vždy a všude je to takhle ideální, ale hodně se dá ovlivnit už výběrem porodnice. Mnohdy je lepší si kousek dojet a zajistit si tak pohodlné místo s respektem pro svůj porod.
Je něco v českém zdravotnictví, co Vás mrzí? Co byste si přála, aby bylo jinak?
Začnu pozitivně. Situace v českých porodnicích se mění k lepšímu, směrem k většímu respektu k rodičce a jejím přáním. Není to jenom můj dojem, s kolegyněmi se na tom vesměs shodneme. Může za to určitě i klesající porodnost v České republice, kdy se jednotlivá pracoviště snaží získat klientky na svou stranu. Moc bych si přála, aby toto zlepšování trvalo i nadále a brzy se stalo standardem. Aby zdravotníci vnímali rodící ženy jako ‚‚klientky‘‘ a ne jako ‚‚pacientky‘‘. Aby se prospěšné postupy péče pro matku a dítě, jako například dotepání pupečníku, nulová separace nebo bonding po porodu, staly normou ve všech porodnicích a ženy je nemusely speciálně vyžadovat.
Zmínila jste bonding. Co to přesně je a v čem spočívá jeho přínos?
Bonding je vlastně ta nejpřirozenější věc na světě. Novorozené miminko se položí na břicho matky, kůže na kůži, ihned po porodu. Dělalo se to tak po staletí. Bonding vytváří důležité pouto mezi matkou a dítětem, oběma pomáhá regulovat a vyladit psychický stav a emoce po porodu. U matky snižuje stres a riziko poporodní deprese, u dítěte vytváří pocit bezpečí a ochrany. Umožňuje jim se do sebe zamilovat hned po porodu. Kromě toho je kontakt kůže na kůži klíčový pro úspěšný start kojení – miminko se v kontaktu s vyšší pravděpodobností správně přisaje k prsu. Bonding také pomáhá regulovat tělesnou teplotu miminka a další životně důležité funkce (např. dýchání, srdeční činnost). Děťátko na těle matky méně pláče a dá matce najevo, když je připraveno se kojit.
Porodem asi Vaše služby předpokládám nekončí?
Máte pravdu, nabízím i další služby. Nejčastěji ženy využívají mých služeb laktační poradkyně – když totiž dobře funguje kojení, to ostatní už jde většinou snáz. Poskytuji ale i další poporodní péči jak svým klientkám, které jsem doprovodila k porodu, tak i dalším ženám, které mě potřebují. Můžeme spolu reflektovat porod, naslouchám ženě, sdílím informace a své zkušenosti. Pomáhám třeba s manipulací s miminkem, poradím se spánkem, nebo s bolestí bříška u děťátka, se kterou se rodiče často potýkají. Učím nošení v šátku a ergonomickém nosítku, vysvětlím, jak vám může pomoci bezplenková komunikační metoda a jak se používají moderní látkové plenky.
Takže vesměs služby, které pomáhají čerstvým maminkám zvládnout péči o miminko, je to tak?
To je pravda, teď jsem vyjmenovala služby, které se vlastně týkají péče o dítě. Ono je to logické – když máte v šestinedělí rozhozené hormony a do toho miminko, co stále pláče, protože ho bolí bříško, nebo se vám zrovna nedaří kojit, je potřeba se zaměřit na tu potíž s miminkem, srovnat to, a pak se lépe cítí i maminka. Ale mám v nabídce i služby, které jsou vyloženě pro maminky, a vřele doporučuju si je dopřát, stojí to za to. Třeba masáže bříška bylinnými koulemi a teplým olejem, nebo péči o jizvu po císařském řezu. Věřím tomu, že energie, kterou do péče o sebe žena v šestinedělí vloží, se jí stokrát vrátí.
Jani, moc děkujeme za rozhovor. Kde Vás potenciální klientky najdou, kdyby Vás chtěly kontaktovat?
Mám vlastní web – www.janamrkvicka.cz. Doprovázím ženy v Plzni, Rakovníku, Hořovicích, Příbrami, Klatovech i v Praze a v porodnicích Karlovarského a Jihočeského kraje. Najdete mě také v medailonku na webu České asociace dul a občanského sdružení Mamila.
Zaujal vás bonding? Mrkněte na naši bondingovou deku pro první chvíle s vaším novorozeným miminkem: