60 % žen trpí inkontinencí v těhotenství a 30 % žen trápí inkontinence po porodu
Dvakrát více žen než mužů sužuje inkontinence. U žen nad 50 let se dokonce celých 50 % potýká s nechtěnými úniky moči. S inkontinencí se během svého života potká skoro každá žena. Dobrá zpráva je, že cvičením a úpravou životosprávy nepříjemné projevy inkontinence výrazně omezíte.
Medicína rozlišuje několik druhů inkontinence a stupňů inkontinence. Stupně slouží ke klasifikaci závažnosti poruchy močení, zatímco dělení na druhy vychází z příčin inkontinence.
Stupně inkontinence
- Inkontinence 1. stupně je nejméně závažná. K úniku moči dochází spíše jen po kapkách a jen tehdy, pokud se náhle zvýší vnitrobřišní tlak (typicky při kýchnutí).
- Inkontinence 2. stupně značí, že stačí lehce zvýšená aktivita a dojde k nechtěnému úniku moči. Například během chůze po schodech. Moč uniká v o něco větším množství, než jenom po kapkách.
- Inkontinence 3. stupně je nejzávažnější. V takovém případě únik moči nelze vůbec kontrolovat, někdy bývá dokonce doprovázen i únikem stolice.
Druhy inkontinence
1. Stresová inkontinence
Stresová inkontinence je pravděpodobně nejčastějším druhem inkontinence. Na druhou stranu ale bývá tím nejméně závažným, nejčastěji se projevuje pouze jako inkontinence 1. stupně. Název je možná trochu zavádějící – stresem se zde nemyslí vaše psychická nepohoda, k nechtěnému úniku moči dojde tedy, pokud se ocitnou pod tlakem (= stresem) vaše břišní svaly. Typicky pokud břišní svaly zatnete náhle a zprudka, čímž zvýšíte vnitrobřišní tlak – např. kýchnete, přepadne vás záchvat kašle, zvednete něco těžkého nebo jdete s dětmi skákat na trampolínu.
Příčinou stresové inkontinence je oslabení svalů pánevního dna, což je přirozený jev během těhotenství, po porodu i v rámci menopauzy. Stresovou inkontinencí trpí vzhledem ke své tělesné konstituci většinou ženy a její projevy lze zmírnit vhodným cvičením i životosprávou.
Jak zmírnit stresovou inkontinenci:
- Cviky na zpevnění pánevního dna: Kalifornský lékař Arnold Kegel sestavil před lety sadu cviků, kterou lékaři dodnes doporučují. Jde o jednoduché zatínání a uvolňování svalů pánevního dna (jako byste chtěla zadržet a následně zase uvolnit proud imaginární moči). Tzv. Kegelovy cviky můžete provádět kdykoliv a kdekoliv a nepotřebujete k nim žádné speciální inkontinenční pomůcky. Vřele doporučujeme ‚‚cvičit Kegela‘‘ každé ženě, i pokud inkontinencí netrpíte – je to skvělá prevence. Zpevněné svaly pánevního dna vám navíc mohou vylepšit i váš sexuální život.
- Úprava životosprávy: Nic nového pod sluncem – obezita, kouření, nadměrná konzumace kávy (káva je diuretikum a zvyšuje produkci moči) a nedostatek pohybu jsou faktory, které mají negativní vliv na vaše zdraví, a mohou zároveň zhoršit stresovou inkontinenci.
Trápí vás inkontinence v těhotenství nebo inkontinence po porodu?
S největší pravděpodobností se jedná právě o inkontinenci stresovou. V těhotenství je obecně zvýšený vnitrobřišní tlak, což dostává ‚‚do stresu‘‘ všechny orgány v dutině břišní, po porodu máte zase oslabené svaly pánevního dna. Správným cvičením a zdravou životosprávou lze projevy stresové inkontinence zmírnit, časem mohou i úplně vymizet. Byť skákání na trampolíně už po porodu asi nikdy nebude to, co dřív.
Pokud vás inkontinence v těhotenství nebo inkontinence po porodu obtěžuje, nicméně k únikům moči dochází jen občas a jde spíš o pár kapek, není třeba hned běžet do drogerie pro speciální inkontinenční vložky. Ty jsou jednorázové (takže nic moc pro životní prostředí) a navíc jsou obvykle určené pro těžší stupně inkontinence.
Mírné projevy inkontinence v těhotenství nebo inkontinence po porodu většinou postačí si ‚‚pojistit‘‘ látkovou inkontinenční vložkou. Podívejte se třeba na naše slipové vložky z biobavlněného froté – mají skvělou okamžitou absorpční schopnost (přeloženo do normální řeči – tekutinu do sebe nasají velmi rychle). Tato vlastnost je u inkontinenčních vložek hodně důležitá a je důvodem, proč se pro řešení inkontinenčních potíží nehodí jednorázové menstruační vložky. Ty jsou totiž navrženy tak, aby absorbovaly menstruační krev a ta je mnohem hustější než moč.
Pokud máte pocit, že slipové vložky jsou na řešení vašich potíží s únikem moči příliš malé, máme v nabídce i větší verzi. Jsou to naše denní menstruační vložky, které se díky své skvělé savosti dají použít i jako vložky inkontinenční.
2. Urgentní inkontinence
Tento typ inkontinence se projevuje tak, že ačkoliv se vám před chviličkou ještě na malou nechtělo (nebo jste dokonce před chvílí byli), najednou zničehonic musíte, a to okamžitě. Močový měchýř nedokáže pojmout moč do své plné kapacity a udržet ji.
Primární příčinou urgentní inkontinence je hyperaktivita močového měchýře, která má svoji sekundární příčinu – nejčastěji to bývá zánět nebo jiné onemocnění močového ústrojí.
Jak vyléčit urgentní inkontinenci:
- Především je potřeba odstranit sekundární příčinu, tedy vyléčit zánět. Na rozjetý zánět neplatí nic jiného než antibiotika, samozřejmě předepsaná lékařem.
- Funkčnost předepsaných antibiotik můžete podpořit doplňky stravy. Na záněty močového ústrojí doporučujeme:
- brusinky (sušené či v tabletkách),
- dýňová semínka,
- čaj z kokošky pastuší tobolky či lichořeřišnice (existují také speciální urologické čajové směsi).
- Zmíněné doplňky stravy vám mohou pomoci zastavit i počínající zánět nebo fungovat jako účinná prevence v případě, že se vám záněty močových cest či močového měchýře rády vrací.
Vrací se vám často záněty močových cest či močového měchýře?
Trpíte na opakované záněty močového ústrojí? Účinnou prevencí může být i zaměřit se na to, jaké menstruační pomůcky používáte. Jednou z možných příčin zánětů močového ústrojí bývají množící se bakterie (platí to i pro gynekologické záněty), a těm se nejlépe daří ve vlhku a v teple, s minimálním přísunem vzduchu. Čím méně prodyšná menstruační pomůcka, ve které se menstruační krev akumuluje, tím lepší podmínky k množení bakteriím vytvoříte.
Lékaři při opakovaných zánětech močového a ženského ústrojí nedoporučují používat tampony, jelikož ty jsou živnou půdou pro bakterie, a navíc jsou zavedeny přímo v těle ženy.
Nejlepší menstruační pomůckou, která funguje jako prevence opakovaných zánětů, jsou látkové vložky nebo menstruační kalhotky. Je to proto, že jsou mnohem prodyšnější než jednorázové vložky – což je mimochodem velice příjemné i pro jejich nositelku. Látkové menstruační vložky jsou prostě jenom (bavlněná) vrstva navíc v kalhotkách. Menstruační kalhotky jsou kalhotky se zesíleným sedem a často i nepromokavou vrstvou, můžete je tedy využít i jako inkontinenční kalhotky.
3. Paradoxní inkontinence
Tato často těžká forma inkontinence vzniká jako důsledek radikálních gynekologických operací nebo jako důsledek závažného nádorového onemocnění. Močový měchýř u tohoto typu inkontinence nefunguje správně a stává se, že se prostě přeplní. Léčbu je potřeba řešit s lékařem a někdy pomůže až chirurgický zákrok.
4. Reflexní inkontinence
Tento druh inkontinence je způsoben poruchou centrální nervové soustavy, například v důsledku stařecké demence, onemocnění nervů, případně úrazů míchy či páteře. Bohužel v těchto případech je léčba složitá a mnohdy nemožná, nezbývá tedy, než se spolehnout na inkontinenční pomůcky.
5. Psychogenní inkontinence
Jedná o obvykle o dočasnou poruchu a jak už název napovídá, poruchy močení zde bývají vyvolány psychickou nepohodou – nejčastěji stresem, úzkostí, strachem. Objevuje se často i u dětí.
6. Smíšená inkontinence
Vzniká, když se spojí více příčin. U žen je nejčastější kombinací příčin stresová inkontinence a urgentní inkontinence.
Aby byl nás výčet úplný, zmíníme ještě návalovou inkontinenci – ta postihuje muže, které trápí zvětšená prostata.
Inkontinence u žen je normální a dá se zmírnit
Čísla na začátku článku vás možná mohla lehce vyděsit, chtěli jsme jimi nicméně poukázat na to, že za občasné úniky moči není potřeba se stydět. Během svého života se s nimi setká každá druhá žena (někdy dokonce opakovaně). Nejčastější typ inkontinence – stresovou inkontinenci, lze výrazně zmírnit a zabránit tak jejímu rozvinutí do vyšších stupňů závažnosti.