Jaké plenky zvolit na noc

Plenky v noci Bamboolik

Přečtěte si, jak přistupovat k přebalování miminka v noci. Poradíme vám, jaké plenky na noc si vybrat, dokdy je noční přebalování normální a jak dítě na noc odplenkovat.

Jak přebalovat miminko v noci

Snad každého rodiče zajímá, jak docílit toho, aby miminko spalo celou noc. Bohužel žádný zaručený návod neexistuje. Děti jsou různé, rodiče jsou různí, situace jsou různé. Jak často a jak dlouho se vaše miminko bude budit na “mlíčko” je naprosto individuální – dají vám v tom za pravdu zejména rodiče, kteří mají více dětí, protože i když se chovají totožně ke všem svým dětem, neznamená to, že se budou chovat stejně i děti.

Takže rady ohledně spánku po celou noc v tomto článku prosím nečekejte. My vám dáme rady jenom ohledně přebalování a plenek.

Novorozená miminka kakají sice v malých dávkách, ale zato velmi často. Nemají totiž ještě stoprocentně vyvinuté trávení; co vypijí, to z nich také velmi rychle vyjde. V praxi to znamená, že prvních pár týdnů budete přebalovat téměř po každém kojení. A je to tak v pořádku.

Základní pravidlo pro zdravé přebalování zní: po pokakání přebalit vždy co nejdříve; a prvních pár týdnů v životě miminka je tím pádem zapotřebí přebalovat i v noci.

Jak často přebalovat - Bamboolik

Jakmile se miminku plně vyvine trávení, kakání po každém kojení obvykle ustane (v noci obzvlášť). Bývá to zhruba mezi 3. - 6. měsícem věku. V té době už má miminko většinou stabilnější režim a v noci chce především spinkat. Na kojení se většina dětí v takto útlém věku ještě budí (a je to v pořádku!), po nakojení ale ihned pokračují ve spánku. Rodiče většinou také :-)

Manipulace s miminkem během přebalování, i když se budete snažit být co nejněžnější, vaše děťátko vždy probere více, než by bylo potřeba k prostému nakojení (to kojenci zvládnou i v hlubokém spánku). Proto tedy doporučujeme se během noci vyhnout jakékoliv manipulaci s děťátkem nad rámec samotného kojení.  Tedy včetně přebalování.

Přebalování v noci Bamboolik

Jaké plenky na noc vybrat?

Na noc potřebujete plenku, která pobere veškerou moč vašeho děťátka za celou noc. Tedy něco hodně savého. U jednorázové pleny řeší rodiče vyšší savost plenky většinou tak, že sáhnou po plence o jednu velikost větší, než jakou dítě nosí přes den. Nicméně zatímco přes den kůže děťátka pod plenkou pravidelně větrá při přebalování, v noci je kůže pod nepříliš prodyšnou jednorázovou plenkou schovaná mnoho hodin, což může dětem s citlivější pokožkou způsobit zapařený zadeček.  

Jak tedy předejít zapařenému zadečku a zároveň dosáhnout dostatečně savé plenky na noc? Řešením mohou být látkové plenky. Zapaření s nimi nehrozí, protože funkční moderní materiály jsou mnohem prodyšnější, než jednorázové plenky.

Zbývá vyřešit pocit mokra v látkové plence, který je v noci samozřejmě nežádoucí. Nejenže dětem většinou mokro v plence vadí a mohou se kvůli tomu budit, ale v potaz je potřeba vzít také pokožku zadečku, zejména u citlivějších dětí.

Zde přichází na scénu Stay Dry vrstva. Účinně odvádí vlhko od pokožky a udrží tak zadeček vašeho miminka v suchu i v počurané plence. Stay Dry vrstva je na omak vždy suchá, i když plenka pod ní je lidově řečeno durch. Podráždění pokožky z důvodu dlouhodobého vystavení vlhku tedy nehrozí.

Kde Stay Dry vrstvu najdete?

Noční kalhotková plenka

Stay Dry vrstvu najdete například uvnitř naší noční kalhotkové plenky jako její kontaktní vrstvu (tedy vrstvu u zadečku). Tu jsme vyvinuli pro děti už od 3,5 kg a vyrábíme ji v ČR z certifikované biobavlny se Stay Dry vrstvou. Máme tedy skvělé řešení i pro drobná a zároveň spavá miminka.

Noční kalhotková plenka má kapsu, do které vložíte naši univerzální vícevrstvou plenku (prefold) z biobavlněného froté, která je extrémně savá. Tahle noční plenka v noci rozhodně neproteče! U větších dětí můžete do kapsy přidat ještě třeba krátkou vkládací plenku, pokud byste potřebovali navýšit savost plenky. Většinou to ale není potřeba.

Výhodou noční kalhotkové plenky je, že je díky střihu plenkových kalhotek savá po celé své ploše, na omak uvnitř díky Stay Dry vrstvě stále suchá a neproteče ani když miminko leží na boku.   Jenom přes noční plenku nezapomeňte obléct nepromokavé svrchní plenkové kalhotky.

 

Noční kalhotková plenka Bamboolik

Separační plenky Stay Dry  

Stay Dry vrstvu máme k dostání i samostatně ve formě separačních plenek – tenký obdélníček ze Stay Dry materiálu stojí doslova pár korun a může vám ušetřit trápení s pokožkou citlivou na vlhko. Kromě pocitu sucha pro vaše miminko vám tato vychytávka navíc usnadní manipulaci s obsahem plenky. 

Pozor, pokud používáte naši noční plenku s integrovanou Stay Dry vrstvou, separační plenky Stay Dry už nepřidávejte - dvě Stay Dry vrstvy na sobě by zabránily moči, aby protekla do savé části plenky, a plena by tak mohla provlhat.

Jak odplenkovat na noc?

Opět vám nemůžeme dát zaručený návod na to, jak vyřešit odplenkování v noci – nejde to, každé dítě je jiné. Třeba v tom, jak tvrdý má spánek a jak dlouho mu trvá, se z něj probrat (pravdou je, že v opravdu hlubokém spánku děti nečůrají; když do plenky něco pustí, tak je to většinou buď před usnutím nebo ve fázi probouzení se).

Pokud aktuálně řešíte odplenkování v noci, tak mějte na paměti tyto tři body:

  • odplenkování v noci se většinou povede až za nějakou dobu poté, co se dítě úspěšně zbaví plen přes den (nicméně existují výjimky);
  • do 6 let věku je počurávání v noci z fyziologického hlediska naprosto normální;
  • každé zdravé dítě se to nakonec naučí.

Za nás tedy doporučujeme být trpěliví a na odložení plenky příliš netlačit. A i ve chvíli, kdy se to povede, buďte připraveni na to, že k nějaké nehodě v noci nejspíš občas ještě dojde. Třeba ve chvíli, kdy bude dítě nemocné nebo dojde k výrazné změně v jeho životě (například narození sourozence).

Jak naučit dítě na nočník v pohodě a bez stresu - Bamboolik 

Máte ještě nějaké otázky, co vás pálí? Dejte nám vědět. Jsme tu pro vás na naší hotline, v chatboxu tady na webu nebo na našich sociálních sítích.