Bamboolik: Pro vaše dítě. Pro vás. Pro planetu.
Česko je podprůměrné.
V čem?
Zatímco v Evropě pracuje 32 % maminek malých dětí na částečný úvazek, aby mohly lépe skloubit práci a péčí o děti, v ČR je to pouze 9 %!
To je děsivé číslo.
Zatímco v Bambooliku to vypadá takto: Nějaký druh zkráceného úvazku má cca polovina z nás. Děti máme všichni, až na tři světlé výjimky (z 16-členného týmu, ale 2 z bezdětných jsou studenti a zkrácený úvazek mají také, kvůli škole). A ti, co částečný úvazek nemají, u nás takto alespoň takto začínali, když byly jejich děti menší.
Co taky jiného čekat ve firmě, kterou založila máma na mateřské, která v té době měla půlročního a dvouapůlletého syna. Prostě děláme co můžeme, abychom český průměr částečných úvazků přiblížili tomu evropskému. Z vlastní zkušenosti moc dobře víme, jak je těžké skloubit péči o malé děti s pracovním životem. Díky moderním vymoženostem jako je internet, je to čím dál tím snazší. Na druhou stranu velké procento částečných úvazků (třeba ještě v kombinaci s prací na dálku) klade vyšší nároky na zaměstnavatele, je potřeba jasná definice procesů, nastavení pravidel apod. My s tím máme bohaté zkušenosti; pravdou ale je, že jsme takto zatím řešili pouze kancelářské pozice, které lze vykonávat odkudkoliv, máte-li připojení k internetu.
V roce 2020 nás čeká větší výzva. Budujeme vlastní šicí dílnu, která dá práci právě „ohroženým“ maminkám na mateřské. Rekvalifikujeme a zaměstnáme ženy, které se starají o dítě mladší 4 let, případě o dítě starší a zároveň jsou to maminky samoživitelky.
Je nám jasné, že jsme si ukousli dost velké sousto, protože částečné úvazky ve výrobě jsou něco úplně jiného než částečné úvazky v administrativě. Šicí stroj k internetu nepřipojíš. A i kdyby ano, materiál na plenky přes Skype nepošleš. Postavit šicí dílnu na částečných úvazcích je i pro nás výzva, nicméně my věříme, že to dáme! A budeme vás rádi informovat o tom, jak se nám to daří.
S myšlenkou založit si vlastní dílnu si pohráváme už hodně dlouho, vždycky, když nás přepadla „depka“ z toho, že ukočírovat pět kooperačních dílen je někdy, lidově řečeno, „na palici“.
Pro případ, že tento článek čte někdo, kdo k nám dnes zabloudil poprvé: Bamboolik šije všechny své výrobky ve čtyřech českých šicích dílnách, z toho tři z nich jsou dílny chráněné. Toto uspořádání se na začátku našeho podnikání jevilo jako úplně to nejlepší, nejudržitelnější a společensky nejodpovědnější řešení. Jenomže s růstem Bambooliku a se zvětšováním objemu naší produkce a počtu našich výrobků jsme v poslední době naráželi na pěkně tvrdý strop – kromě extrémní náročnosti koordinace celého výrobního procesu (některé výrobky se třeba stříhají v jedné dílně a šijí se v jiné) je ten strop tvořen zejména kapacitou dílen.
Jednoduše řečeno, ty dílny nejsou nafukovací. A pokud v některé z našich dílen pracují lidé s psychickým handicapem, těžko na ně můžete tlačit a chtít po nich přesčasy.
Jako naprosto logické východisko z této situace se tedy nabízela vlastní šicí dílna. Jenomže jsme dlouho měli za to, že pro takovou dílnu musíte najít schopné šičky/švadleny. Ze zkušenosti našich kooperačních dílen víme, že ty jsou dnes také celkem ohroženým druhem.
Až se nám jednoho dne rozsvítilo a došlo nám, že:
- Spousta maminek na mateřské/rodičovské si občas doma něco spíchne a šít umí.
- Chceme, aby naše působení mělo přesah, tak proč ne(pře)sáhnout po těchto šikovných rukách?
- Zvlášť, když tím podpoříme potřebné a zároveň dáme příklad dobré praxe dalším firmám.
Dává nám to takto smysl.
A na rovinu přiznáváme, že na projekt čerpáme dotace. Protože díky bohu ČR, potažmo EU, podporuje projekty, které posilují udržitelnou výrobu a společenskou odpovědnost. Za nás win-win.
V souvislosti s dotací jsme přijali principy sociálního podniku a naše nová šicí dílna bude vybudována s dotační podporou. Co to konkrétně znamená, že jsme nyní sociální podnik? Pro nás se vlastně nic nemění, protože se tak vnímáme od začátku. Byť teoretická definice sociálního podniku je poměrně nudné čtení, jak můžete sami posoudit:
Naše nová šicí dílna bude šít především výrobky z biobavlny, na kterou se chceme od r. 2020 zaměřit. Jaké výrobky to budou? Nechte se překvapit! ;-)
Dodatek na závěr:
Máte pocit, že naše dosavadní chráněné dílny házíme přes palubu? Vůbec ne! Žádná z našich stávajících šicích dílen o práci nepřijde. V nové dílně hodláme šít především nové výrobky. My máme stále nové a nové nápady, jenže stávající dílny nestíhají ty naše velkolepé plány realizovat. Takže to bereme do vlastních rukou. Držte nám palce!