Přebalování je pro rodiče zejména prvorozených dětí vždy výzva. V případě látkových plen ještě o něco větší než u plenek jednorázových. Látkové plenky si žádají o trochu více cviku, ale není to nic nezvládnutého. Cvik dělá mistra, miminko přebalujete několikrát za den, takže mistrem se stanete brzy.
Často vyvstává otázka, zda jsou pro vývoj miminka lepší plenky jednorázové nebo látkové. Faktem je, že každá plenka představuje neustálou biomechanickou překážku (ano, i ta jednorázová). A platí přímá úměra, že čím větší balík plen, tím více je změněna mechanika pohybu. Plenky mohou měnit vnímání z oblasti genitálu a mohou omezovat pohyb v kyčelních kloubech. Omezení se následně přenáší do pánve a může dojít k oslabení břišních svalů a svalů trupu. Toto neplatí jen pro látkové pleny, ale i pro pleny jednorázové, pokud zvolíte nesprávnou velikost, nasadíte je přes kyčle nebo necháte miminko dlouho v pomočené plence (nabyde na objemu hlavně mezi nožičkami). Čím je miminko menší, tím více může nesprávně nasazená plenka ovlivnit motorický vývoj. V případě látkových plen je u malých miminek na místě využívat tzv. novorozeneckou velikost a plenky volit takové, které mají ergonomický střih.
U látkových plen je nad nasazením plenky potřeba trochu více přemýšlet. Ale není to taková věda, jako se na první pohled může zdát.
Zdravě se vyvíjející miminka zvládnou nový pohyb i s látkovou plenkou. Psychomotorický vývoj je ovlivněn mnoha faktory (dědičnost, zdravotní stav, stimuly z prostředí, povaha dítěte…) a každé dítě je jiné a má své tempo vývoje. Nelze porovnávat dovednosti dětí jen na základě typu plenek. Rozhodně neplatí, že dítě v látkové plence má pomalejší vývoj jen kvůli typu plenky. Bez ohledu na typ plenek, které oblékáte miminku, je velmi vodné nechat děťátko několikrát denně bez plenky, ideálně zcela nahaté (na to vám velmi dobře poslouží pratelná přebalovací podložka). Miminko vnímá okolí celým tělem. Není výjimkou, že nahaté miminko je velmi spokojené, protože ho neomezuje plenka ani oblečení a kontakt s podložkou vnímá celým tělem.
Je přirozené, že pro dítě je nový typ pohybu snažší bez plenky. Jakmile miminko objeví nový pohyb, je jím nadšené a zkouší ho stále dokola. Opakováním přirozeně posílí potřebné svaly a brzy pohyb zvládne i s plenkou, ať už si vyberete jednorázovou nebo látkovou.
Článek zpracovala Petra Petrtylová, kterou můžete sledovat na jejím instagramovém profilu Máma pediatr