Ze všech savců je člověk při narození nejméně zralý – svůj prvotní vývoj totiž dokončuje mimo dělohu. Lidská miminka jsou velmi citlivá a zranitelná vůči stresu. Proto pláčou, když se jim něco nelíbí a pláčou často. Je to jediný způsob, jak vám miminko může dát najevo, že vás potřebuje. A nejde jen o to, že má hlad, potřebuje přebalit nebo je unavené. Jde také (a mnohdy hlavně) o vaši blízkost, bezpečí a láskyplný dotek.
Děti mohou plakat z mnoha důvodů
Možná je miminko hladové. Unavené. Je mu zima, horko, něco ho bolí. Potřebuje vyměnit plenku. Nebo je moc stimulováno – například přílišným hlukem, světlem, neobvyklým zápachem, náhlými pohyby. A některá miminka se prostě jenom necítí bezpečně, když je položíte.
Proto je často těžké zjistit, co pláč vašeho miminka znamená. Mnoho odborníků tvrdí, že jak se rodiče se svým dítětem postupně poznávají, jsou po čase schopni rozpoznat důvod pláče. Ale vždy nastanou situace, kdy nebudete mít ponětí, proč vaše dítě usedavě pláče – a nejste kvůli tomu špatný rodič! Mnoho zkušených rodičů vám přizná, že ze začátku často neměli ani ponětí o tom, proč jejich miminko pláče. Je to úplně normální.
Nezáleží na tom, proč miminko pláče
Tohle si zapamatujte. Záleží vždycky jenom na tom, abyste své miminko utišili. Pokud budete na pláč miminka vždy reagovat, jeho mozek si vyvine vysoce účinné systémy reakce na stres. Ty mu umožní dobře se se stresem vyrovnávat v pozdějším životě.
Děti volají po pohodlí, když je něco trápí a je na vás, abyste jim pomohli
Miminko nepláče, aby si procvičilo plíce nebo hlas, aby s vámi manipulovalo nebo proto, že by bylo rozmazlené. Něco ho opravdu trápí, a tak pláče, aby přivolalo vaši pomoc. Potřebuje pomoct se svým vnímáním a pocity, protože jeho mozek ještě není dostatečně vyvinutý, aby je zvládlo samo.
Není možné své dítě rozmazlit tím, že budete vždy reagovat na jeho pláč!
Ve skutečnosti je to přesně naopak: čím více budete reagovat, tím lépe si děti vyvinou metody, které jim umožní efektivně zvládat stresové situace později v životě. Budou vědět, že se na vás mohou spolehnout, že jste tu jako rodiče proto, abyste se o ně postarali.
Dlouhotrvající, neutěšený stres je pro miminko škodlivý
Občasný pláč sám o sobě neovlivní vývoj mozku vašeho dítěte. Ovlivní ho ale dlouhotrvající, neutěšený pláč. Když budete miminko pravidelně „nechávat vyplakat“ (jak občas radí babičky či tchýně), jeho mozek začne produkovat vysoké hladiny škodlivých stresových hormonů. Vyvíjející se mozek je velmi zranitelný vůči stresu. Proto je důležité uspokojit potřeby vašeho dítěte, aby se cítilo bezpečně a v pohodlí. Pokud reagujete na pláč miminko, věnujete se mu a snažíte se ho utišit, hladina stresových hormonů mu klesne. Ale když ho necháte vyplakat, hladiny kortizolu zůstávají vysoké. Dlouhodobé vystavování stresovým hormonům poškozuje mozkové buňky a oslabuje imunitní systém.
Všechna miminka potřebují reakci od svých rodičů a pečovatelů
Utrápené dítě potřebuje vaše uklidnění a fyzické pohodlí, aby se vrátilo do rovnováhy. Když se ho láskyplně dotýkáte nebo ho chováte, produkují se hormony, které mu dávají pocit pohody.
Náš tip: Mazlivá bambusová deka pro miminko, se kterou se naučí usínat, může pomoct navodit pocit klidu a bezpečí.
Zajímají vás další tipy na péči o vaše miminko? Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci Growing od neziskové ogranizace Aperio. Je k dispozici pro Android i iOS.