Jdeme s trendy a v únoru se věnujeme tématu ‚‚jak zůstat v suchu‘‘. Nejedná se ale o alkohol – podíváme se na to, jak funguje tzv. Stay-Dry vrstva, která udrží zadeček miminka v suchu i v počůrané pleně.
Suchý únor v látkových plenkách
Nepít v únoru alkohol je trendem posledních několika let – asi proto, že jde o nejkratší měsíc. V Bambooliku jsme se rozhodli věnovat se v únoru tématu, jak udržet zadeček miminka v suchu i v látkových plenkách. Případně jak udržet v suchu i další části těla – naši speciální “vlhkuvzdornou” Stay-Dry vrstvu totiž najdete i na slipových vložkách nebo kojicích vložkách do podprsenky.
Proč je důležité udržet zadeček miminka v suchu?
Zejména kvůli pohodlí. Naprostá většina novorozenců pocit mokra nesnáší, nelíbí se jim, začnou plakat a snaží se z mokré plenky vykroutit. Pocit suchého zadečku je proto důležitý pro komfort miminka. A přeneseně i rodičů.
Některé děti s citlivější pokožkou navíc na vlhko reagují podrážděním, zadeček jim začervená, může se objevit i drobná vyrážka. V takovém případě je potřeba odvést vlhko od pokožky pryč, do vnitřních vrstev plenky.
Suchá plenka je důležitá zejména v noci. Pokud už vaše miminko v noci nekaká, nemusíte jej nutně v noci přebalovat – s hodně savou plenkou zvládnete noc bez přebalování. V takovém případě nechcete, aby se vám miminko budilo jenom kvůli tomu, že má mokrou plenku. V noční plence se Stay-Dry vrstvou může miminko strávit klidně až 12 hodin, bez toho, že by to pokožku podráždilo (dlouhodobé vystavení vlhku může to způsobit podráždění i u dětí, kterým krátkodobě mokrá plenka nijak nevadí).
Jak odvést vlhko od pokožky a udržet zadeček v suchu
Řešení, které hledáte, se jmenuje Stay-Dry vrstva. Jde o vrstvu z flísu, který funguje tak, že propustí vlhkost skrz (do spodních vrstev plenky) a sám ji neabsorbuje. Tím pádem odvede vlhkost od pokožky. Když rozbalíte plenku se Stay-Dry vrstvou a sáhnete na flís, můžete mít skoro až pocit, že plenka ani není počuraná. Nejspíš je – jenom to na dotek není znát. Což je klíčové pro pocit suchého zadečku.
Kde najdete Stay-Dry vrstvu?
Stay-Dry vrstva může být přímo součástí plenky nebo jde o samostatnou vrstvu, tzv. separační plenku.
Stay-Dry vrstva jako součást látkové plenky
Stay-Dry vrstvu jako součást látkové plenky najdete na našich nočních kalhotkových plenkách. Jak už jsme zmínili výše, v noci je pocit suchého zadečku (resp. odvedení vlhka od pokožky) extrémně důležitý, protože miminko může strávit v plence klidně až 12 hodin.
Integrovanou Stay-Dry vrstvu máme taky na naší kapsové plence. Nachází se na vkládací plence – kterou v případě, že chcete miminku dopřát pocit suchého zadečku, nevkládáte do kapsy plenky, ale necháte ji připnutou na kapse tak, že Stay-Dry vrstva míří k zadečku miminka. Pokud Stay-Dry vrstvu použít nechcete (třeba v období, kdy se dítě učí na nočník a je žádoucí, aby cítilo mokro v plence), stačí celou vkládací plenku zastrčit do kapsy kapsové plenky.
Stay-Dry vrstvu najdete také na všech našich vkládacích plenkách do AI2 DUO plenkového systému. Tento systém ‚‚dva v jednom‘‘ funguje tak, že vkládací plenky ve velikosti dle stáří a ‚‚učuranosti‘‘ miminka vkládáte do svrchních kalhotek. Vždy si můžete vybrat, jakou vrstvu zrovna chcete použít, zda Stay-Dry nebo bambus, ve kterém je vlhko cítit.
Stay-Dry vrstva samostatně
Flísové separační plenky jsou velmi dostupná vychytávka pro uživatele jakýchkoliv látkových plen. Pocitu sucha s nimi docílíte klidně u obyčejné bavlněné plenky (klasického čtvercového tvaru). Stay-Dry separační plenky vyperete spolu s ostatními plenkami a uschnou během chvilky (právě proto, že vlákna flísu do sebe neabsorbují vlhkost).
Zde jen přidáváme upozornění – pokud používáte plenky, které mají Stay-Dry vrstvu všitou, flísové separační plenky už nepoužívejte. Je to proto, že chvilku trvá, než moč proteče flísem. Dvě Stay-Dry vrstvy na sobě by nasákavost plenky mohly zpomalit tak, že by moč protekla okolo nožiček z plenky ven. Proto, pokud chcete na plenku se všitou Stay-Dry vrstvou použít separační plenku (abyste si usnadnili manipulaci s obsahem plenky), sáhněte raději po jednorázových separačních plenkách.
Flísové lemování na svrchních plenkových kalhotkách, kalhotkových plenkách i kapsových plenkách
Protože flís zůstává na dotek vždy suchý, lemujeme s ním také všechny naše plenkové kalhotky – svrchní kalhotky, kalhotkové plenky i kapsové plenky. Flís je navíc měkoučký a příjemný – díky němu lemy plenky děťátko neotlačují.
Stay-Dry vrstva na látkových slipových vložkách
Kromě pocitu sucha zaručuje flís také vodoodpudivost – do určité míry. Proto jej najdete na našich látkových slipových vložkách, které jsou určené pro dny s lehkým menstruačním krvácením, případně pro každodenní použití jako intimky, pokud jste zvyklá tak slipové vložky používat.
Stay-Dry vrstvu najdete na spodní straně vložky (která se dotýká kalhotek). Udrží vlhkost ve vrchních vrstvách vložky, a zároveň zajišťuje skvělou prodyšnost.
Látkové vložky využijete skvěle i při problémech s inkontinencí.
Stay-Dry vrstva na kojicích vložkách do podprsenky
Flís pro pocit sucha najdete také na našich kojicích vložkách, které ocení každá kojící maminka. Vložky se Stay-Dry vrstvou se hodí pro ‚‚mléčné úniky‘‘ s nižší intenzitou – flís se stará o to, že mateřské mléko skrz vložku neprosákne na oblečení. Nicméně platí to jenom do jisté míry – pro skutečně nepromokavé vložky do podprsenky sáhněte po kojicích vložkách s PUL vrstvou.
→Máte nějaké otázky ohledně Stay-Dry vrstvy? Klidně nám napište – buď přímo tady do chatu, můžete nám i zavolat nebo využijte naše sociální sítě. Jsme tu pro vás! |