Svrchní plenkové kalhotky zajišťují, že látkové plenky neprotečou a zároveň nechávají dýchat pokožku zadečku. Setkáte se s více velikostmi, typy i druhy svrchních plenkových kalhotek. Přečtěte si, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Materiál: PUL svrchní kalhotky vs. vlněné svrchní kalhotky
Dva základní typy materiálu pro svrchní kalhotky na pleny. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
PUL Svrchní kalhotky
Jsou vyrobené z PULu – polyesteru laminovaného membránou, která se postará o nepromokavost plenkového balení a zároveň je prodyšná (mnohem víc než jakékoliv jednorázové plenky). Pokožka zadečku se pod membránovým materiálem neopruzuje ani nezapařuje – to platí i pro přebalování na delší časový interval, např. přes noc.
Svrchní kalhotky PUL jsou jednoduché na údržbu. Nemusíte je prát po každém použití, perete je pouze, pokud jsou zašpiněné od stolice. Když se nezašpiní, stačí je vyprat jedenkrát za týden či dva (orientujte se podle vlastního nosu a vyperte je, pokud jsou cítit). PUL kalhotky rychle schnou – nesmí sice do sušičky, ale polyester, který nemá žádnou savou vrstvu, uschne za pár hodin.
PUL Svrchní kalhotky můžete bez obav prát v pračce (ideálně na 60 °C), praní v ruce se dokonce vyloženě nedoporučuje. Mnutím látky o sebe můžete snadno poškodit jemnou laminační vrstvu a kalhotky pak mohou začít provlhat.
PUL svrchní kalhotky jsou obvykle k mání ve dvou střizích:
- v klasickém střihu plenkových kalhotek se zapínáním na suchý zip či na patentky
- nebo natahovací svrchní kalhotky PUL.
TIP: Pokud uvažujete o látkových plenách, jsou PUL svrchní kalhotky naprosto nepostradatelné. Neobejde se bez nich žádný uživatel látkových plen. |
Vlněné svrchní kalhotky
Takzvané vlňáčky jsou vyrobeny ze 100% přírodního materiálu – vlny. Velmi oblíbené je např. merino. Vlněné svrchní kalhotky jsou velmi prodyšné, pohodlné a jsou oblíbeným řešením hlavně pro přebalování na noc přes noční kalhotkovou plenu.
Nevýhodou vlněných svrchních kalhotek je jejich náročnější údržba. Vlna sama o sobě není nepromokavá, je zapotřebí ji lanolinovat – to probíhá tak, že kalhotkám uděláte impregnační lázeň z lanolinu, ve které je necháte naložené pár hodin. Lanolinovou lázeň je třeba podle potřeby opakovat – bývá to cca jednou za měsíc.
Většina výrobců doporučuje prát vlněné svrchní kalhotky v ruce, v pračce by se jemná vlna mohla poškodit. I při ručním praní je potřeba být šetrní – vlna by se neměla kroutit, ždímat ani drhnout. Náročnější je i sušení – vyžaduje prostor (ideálně ve vodorovné poloze na ručníku) a dost času (1–2 dny).
Vlňáčky bývají k dostání ve střihu natahovacích svrchních kalhotek. Klasický střih plenkových svrchních kalhotek by ve vlněném provedení nefungoval (suché zipy by se o vlnu zadrhávaly a patentky by v pleteném materiálu nedržely).
Střih: Svrchní plenkové kalhotky vs. natahovací svrchní kalhotky
Už jsme nakousli, že svrchní plenkové kalhotky pořídíte ve dvou základních střizích/provedeních. Které se hodí v jakých situacích?
Svrchní plenkové kalhotky v klasickém střihu
Nejoblíbenější typ svrchních kalhotek je střih klasických plenkových kalhotek (podobný jako mají jednorázové plenky). Tento střih je naprosto univerzální. Dá se obléct přes jakoukoliv savou plenku a jeho velkou výhodou je, že si velikost můžete upravovat, podle toho, jak vaše miminko roste.
Klasické plenkové kalhotky nejvíce oceníte, pokud budete používat plenkové systémy ‚‚vše ve dvou‘‘ (All-in-2, AI2, někdy se také setkáte s názvem SIO – Snap-in-One). Savé vkládací plenky z AI2 plenkových systémů do klasických svrchních kalhotek skvěle padnou.
TIP: Bez svrchních kalhotek v klasickém střihu se neobejdete, pokud hledáte svrchní kalhotky na čtvercové pleny, případně na takzvané prefoldy (vícevrstvé pleny). Žádný jiný typ svrchních kalhotek vám neudělá lepší službu. |
V klasickém střihu se nejčastěji setkáte s jednovelikostními svrchními kalhotkami, které sedí miminkům od cca 4 do 15 kg. S touto velikostí svrchních kalhotek si vystačíte víceméně celé plenkové období.
Jedině pro opravdu drobná miminka (např. pro předčasně narozené děti) dává smysl si pořídit také novorozenecké svrchní kalhotky. Většina rodičů ale maličké svrchní plenkové kalhotky pro novorozence nepořizuje předem, rozhodují se až podle toho, jak velké miminko se jim narodí a také podle toho, kdy začnou používat látkové pleny. Svrchní novorozenecké kalhotky jsou hodně oblíbené u rodičů, kteří používají klasické čtvercové plenky pro své děti prakticky hned od narození.
Pro větší děti (15–25 kg) existují XL svrchní kalhotky. Většina zdravých dětí se zvládne do svých cca 15 kg odplenkovat, XL svrchní kalhotky jsou tedy pro děti, které mají nějaký zdravotní problém/postižení. Nebo pro starší děti na noc, pokud ještě úplně neovládly své vylučování během noci. Do cca šesti let je zcela fyziologické, že se děti během noci ještě nezvládnou probudit natolik, aby si uvědomily, že se potřebují jít vyčůrat.
Kdy (a zda) pořizovat XL svrchní kalhotky? Pokud máte dvouleté dítě, kterému už jednovelikostní svrchní kalhotky přes vycpanou plenku těžko obléknete, zkuste si jedny XL svrchní kalhotky na zkoušku pořídit. XL svrchní kalhotky Bamboolik svým střihem kopírují jednovelikostní a perfektně sednou baculatým dvouleťákům.
Srovnání velikostí standardních a XL svrchních kalhotek:
Zapínání na suchý zip nebo na patentky
PUL svrchní kalhotky obvykle výrobci nabízejí ve dvou variantách zapínání. Suchý zip je univerzálnější – pás suchého zipu je našitý po celé šířce kalhotek, takže kalhotky dokážete zapnout na milimetr přesně. Lépe tak kalhotky přizpůsobíte proporcím miminka. Suché zipy se dají v případě potřeby zapnout i přes sebe, což oceníte hlavně u menších dětí.
U zapínání na patentky musíte patentek zapnout do našitého protipatentku. Na svrchních kalhotkách je jich sice celá řada, rozestupy mezi nimi nejsou velké, ale přece jen o milimetr do strany jako u suchého zipu zapínání neposunete.
Výhodou patentkových svrchních kalhotek je, že je děti snadno nerozepnou – až přijde čas, kdy zvídavé děti začnou zkoumat vlastní ošacení, suchý zip překonají snadno.
TIP: Pokud používáte pod svrchní kalhotky kalhotkové plenky, doporučujeme u svrchních kalhotek volit jiný typ zapínání, než máte na kalhotkové plence, aby na sobě miminko nemělo dvě vrstvy patentků nebo suchého zipu. Přes kalhotkovou plenku na suchý zip tedy oblékněte svrchní kalhotky na patentky a obráceně. |
Natahovací svrchní kalhotky
Natahovací kalhotky fungují jako natahovací plenky – dají se stáhnout a vytáhnout jako spodní prádlo. Jednodušeji se oblékají, nemusíte nikde nic zapínat. Výborně se doplňují s kalhotkovými plenkami, které mají střih jako klasické plenkové kalhotky. Není pak potřeba zapínat na miminko dvoje plenkové kalhotky – natahovací svrchní kalhotky jednoduše přetáhnete přes kalhotkovou plenku. A to i když je hodně vycpaná – proto jsou velmi populární v tandemu s nočními kalhotkovými plenkami, u kterých je vaším cílem co nejdelší přebalovací interval.
Natahovací (Pull Up) plenkové kalhotky ocení také rodiče, kterým dítě odmítá u přebalování ležet. Počítejte ale s tím, že miminku musíte kvůli přebalení sundat spodní díl oblečení, abyste natahovací svrchní přetáhli přes nožičky.
Pokud hodně nosíte miminko v šátku či nosítku, doporučujeme natahovací svrchní kalhotky určitě vyzkoušet – mají měkoučké lemy a nemají na sobě žádné patentky nebo suchý zip, který by miminko otlačoval. Ze stejného důvodu se perfektně hodí pro baculatější děti, kterým jsou jednovelikostní svrchní kalhotky v klasickém střihu těsné.
Natahovací svrchňáčky nejsou jednovelikostní – prodávají se ve více velikostech, které dokupujete podle toho, jak vaše miminko roste. U Bambooliku pořídíte natahovací svrchní kalhotky ve třech velikostech. Vybírejte podle váhy a proporcí miminka:
Svrchní kalhotky Bamboolik jsou skvělá volba. Vyrábíme v ČR, v chráněných dílnách, z kvalitních evropských materiálů. Už více než 10 let jsou naše svrchní plenkové kalhotky jedny z nejoblíbenějších pro řadu uživatelů látkových plen. Nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích. |