Typy a druhy látkových plen

Co je co ve světě látkových plen? Jaké jsou základní typy a druhy plen? Vydejte se s námi na exkurz do plenkové terminologie. Vysvětlíme vám, jaké jsou mezi plenkovými systémy rozdíly a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

 

Typy a druhy látkových plen

Vezměme to úplně od podlahy. Základní pravidlo pro každou látkovou plenu zní:

Potřebujete dvě funkční vrstvy.

  • savou vrstvu a
  • nepromokavou vrstvu.

Z tohoto nám vyjde hned první větvení na dva základní plenkové systémy:

  • Pleny, které mají savou a nepromokavou vrstvu zvlášť (All-in-2, AI2, systémy “vše ve dvou”)
  • Pleny, které mají obě tyto vrstvy pohromadě (All-in-One, AIO, plenky “vše v jednom”)

Pak tu jsou látkové plenky, které si berou to nejlepší z obou systémů:

  • Kapsové plenky, které se chovají jako plenky AIO, nicméně savou a nepromokavou vrstvu lze oddělit.
  • Kalhotkové plenky, které jsou savou vrstvou pro pokročilé AI2 plenkové systémy.

 

AI2: Pleny, které mají savou a nepromokavou vrstvu zvlášť

Na plenkové systémy typu AI2 (All-in-2, tedy “vše ve dvou”), někdy taky narazíte pod názvem SIO, Snap-in-One, česky něco jako “secvakni to dohromady”. To podle toho, zda mají savé vkládací plenky patentek nebo ne.

AI2 plenkové systémy vždy pracují se svrchními kalhotkami (= nepromokavá vrstva) a savými vkládacími plenkami. Ty mohou být velmi různorodé, nejčastěji se setkáte s těmito typy:

AI2 systém Bamboolik

Výhodou plenkových systémů AI2 je, že po použití nemusíte prát celé plenkové balení, perete jenom savé vnitřky. Svrchní kalhotky perete jedině, pokud jsou vyloženě znečištěné, nebo zhruba po týdnu používání (vodítkem k tomu, zda už vaše svrchní kalhotky potřebují vyprat, vám budiž zejména vlastní nos). Tím pádem je tato varianta finančně méně náročná (budou vám stačit zhruba šestery nepromokavé svrchní kalhotky na celé plenkové období).

Chtěli byste podrobněji vidět, jak tento sytém vypadá? Podívejte se do našeho katalogu, kam jsme pro vás vše pěkně nafotili a popsali ;-)

AI2 plenkové systémy jsou velmi univerzální. Když si chytře seskládáte typy a druhy savých vkládaček, vystačíte cca s 20 vkládačkami od narození po nočník. Navíc můžete použít vždy přesně tu vkládačku, která se vám nejlépe hodí (méně či více savou, krátkou či dlouhou podle toho, na jak dlouhou dobu a při jaké příležitosti přebalujete). Je to trochu jako lego, skládáte si plenkové balení podle svých aktuálních potřeb a preferencí.

AI2 plenkové systémy jsou nicméně trochu náročnější na používání. Ne že by to byla jaderná fyzika :-), ale pokud vám přijde pohlídat dítě třeba babička, bude nejspíš potřeba jí přebalení vysvětlit, minimálně předat alespoň základní instrukce typu “tohle patří sem” a “tohle dej na to”. A pokud se rozhodnete pro klasické čtvercové plenky, naučit se do nich správně zamotat novorozence chce trochu cviku :-) Ono vůbec novorozenci a AI2 plenkové systémy, to je kapitola sama pro sebe—tekutá novozenecká stolice často trefí i lemy svrchních kalhotek, takže je potřeba ze začátku prát relativně často i ty. “Novorozeneckému průstřelu” nejlépe zamezíte skládáním vkládacích plenek na tzv. novosklad, který připomíná plenkové kalhotky. K tomu je právě potřeba trocha toho cviku.

AI2 systém Bymboolik - výhody, nevýhody

Kalhotkové plenky

Kalhotkové plenky jsou vlastně takový nejvíc vytuněný AI2 systém. Jestliže u AI2 systému spatřujeme hlavní nevýhodu v přebalování novorozenců, kalhotkové plenky tuto nevýhodu spolehlivě negují. Kalhotkové plenky jsou velmi praktické pro novorozence a plně kojené děti, protože mají propracovaný střih s gumičkami okolo nožiček. To je samo o sobě skvělá ochrana proti protékání, a jelikož přes kalhotkovou plenku obléknete ještě svrchní kalhotky, vytvoříte tak vlastně dvojitou ochranu proti plenkovému průstřelu.

Kalhotkové plenky jsou různého typu, a protože jsou skvělé pro novorozence (za nás je to nejspolehlivější novorozenecká přebalovací varianta), setkáte se často s kalhotkovými plenkami také v novorozenecké velikosti. Ze stejných důvodů máme rádi kalhotkové plenky taky na noc — my nabízíme noční kalhotkovou plenku se základní savou vkládací plenkou a s kapsou, do které si můžete vložit další přídavné savé vrstvy, podle vašich aktuálních potřeb. Naše noční kalhotková plenka má Stay Dry kontaktní vrstvu, díky které bude zadeček vašeho miminka v suchu po celou noc.

Jako denní varianta kalhotkových plenek nám přijde nejpraktičtější denní kalhotková plenka s kapsou, do které se podle nás skvěle hodí velmi savá dlouhá vkládací plenka z biobavlny. Kapsa je ale natolik univerzální, že do ní můžete vložit jakoukoliv jinou vkládací plenku, kterou máte zrovna po ruce. Klidně i složenou čtvercovou plenku.

Jedinou praktickou nevýhodou kalhotkových plenek je, že miminku vlastně oblékáte dvoje kalhotky – jednou kalhotkovou plenku a přes ni ještě svrchní kalhotky. U malých kojenců, kteří ještě nikam nezdrhají, to nevadí (a přidanou hodnotou je dvojí ochrana proti případnému průstřelu), nicméně u zvídavých batolat, která na místě nepostojí, může být takové přebalování někdy náročnější.

No a protože kalhotkové plenky jsou opravdu propracované (musí vydržet opravdu hodně pracích cyklů, takže je potřeba je šít z těch nekvalitnějších materiálů, a zároveň jsou výrazně náročnější na šití než jednodušší vkládací plenky), odráží se náročnost propracování v  jejich ceně. Nejedná se tedy o nejlevnější plenkový systém, naopak; výbavička složená z kalhotkových plen patří k těm nejdražším variantám látkových plenek.

Kalhotkové pleny Bamboolik - výhody a nevýhody

 

AIO: Pleny, které mají savou i nepromokavou vrstvu pohromadě

Tedy plenky typu AIO, AII-in-One, vše v jednom. Pravověrné AIO plenky mají nepromokavou i savou vrstvu sešitou dohromady. Tyhle plenky miminku oblečete úplně stejně jednoduše jako jednorázovou plenku. Zvládne to opravdu každý. Babička, dědeček, chůva, kdokoliv.

To ale taky znamená, že po každém použití musíte vždy vyprat celou AIO plenku. A usušit—to může trvat poměrně dlouho, vzhledem k tomu, že nepromokavá vrstva plenky nesmí do sušičky (tam by se mohla poškodit). Takže se může stát, že vám AIO plenka bude schnout třeba 2 dny (obzvlášť v chladnějším počasí).

Pokud byste si chtěli poskládat celou výbavičku jenom z plenek typu AIO, vyjde vás to celkem draho, resp. pojďme si na rovinu říci, že je to ta nejdražší varianta ze všech dostupných látkových plen. Skutečné “vše v jednom” plenky schnou celou věčnost, takže byste jich potřebovali mít cca 30 kusů, abyste je stíhali prát a sušit a přitom měli vždy po ruce dostatečnou zásobu čistých a suchých plen.

Z našich četných zkušeností víme, že řada našich zákazníků si nějakou tu “skutečnou” AIO plenku často pořídí. Pár kousků na parádu, pro radost, jako blbuvzdornou přebalovací variantu :-D Málokdo si ale z toho typu látkových plen skládá celou výbavičku.

AIO pleny - výhody a nevýhody

Kapsové plenky typu AIO

Vzhledem k právě popsaným nevýhodám pravověrné AIO plenky na trhu vlastně moc nenajdete. My je taky nenabízíme :-) Stejně jako řada dalších výrobců řešíme problém se schnutím tak, že savou a nepromokavou část naší kapsové plenky můžete oddělit. Vyprat musíte stále obě části, ale savé části pak můžete s klidem hodit do sušičky a nepromokavá část sama o sobě neschne tak dlouho. A i pokud sušičku nemáte, oddělení vrstev plenky od sebe dost napomůže rychlejšímu schnutí – oproti situaci, kdy se snažíte usušit na sušáku několik vrstev na sobě, což prostě trvá nepřiměřeně dlouho.

Naše kapsová plenkanepromokavou kapsu s dotykovou vrstvou z bambusového froté, do které vložíte speciální tvarovanou vkládací plenku. Za nás je tohle skvělý kompromis mezi AI2 a AIO plenkovým systémem, kdy vložení/vytažení vkládačky do/z kapsy zabere pár sekund a poté, co plenku složíte, je její obléknutí miminku už naprostá brnkačka. Do kapsy navíc můžete vložit i jinou vkládací plenku, v nouzi poslouží třeba i obyčejná čtvercová plenka.

Naše kapsová plenka má ještě jednu vychytávku, kterou rádi zmiňujeme — stejně jako naše svrchní kalhotky má dvojité lemování kolem nožiček. To z ní dělá naprosto neprůstřelnou plenku i pro plně kojené děti, které ještě “střílí” tekutou stolici. Skvěle sedí dětem už od 3,5 kg a vydrží vám s přehledem až do konce plenkového období.

Pořád ale platí, že varianta přebalování jenom do těchto plenek bude z těch finančně náročnějších. Budete jich potřebovat minimálně 20, aby se vám nestávalo, že nemáte do čeho přebalit (praní plenek počítáme obden).

Kapsové pleny Bamboolik - výhody a nevýhody

No a to je vše, tímto jsme vyčerpali všechny základní typy látkových plen. Pokud vás v průběhu čtení napadly nějaké otázky, nestyďte se nás kontaktovat — jsme tu pro vás tady v chatboxu, na naší hotline telefonní lince, obsluhujeme samozřejmě i mail nebo naše sociální sítě.

Kam dál? Pokud teď uvažujete nad tím, jak si sestavit plenkovou výbavičku, můžeme vám doporučit náš článek na toto téma. Nebo by vás teď víc zajímalo, jak látkové plenky správně prát? Případně tu máme sekci Často kladené otázky o látkových plenách, tam najdete snad všechna plenková témata.